EVENT AGENDA

DAY ONE - MONDAY, JUNE 3, 2019
Registration, Continental Breakfast, Supplier Trade Fair (Salons 1-5)

CONCURRENT BREAKOUT SESSIONS - OPEN TO ALL ATTENDEES

8;30 - 9:15am

 Quality Automotive Interior Coatings - How to Ensure Products Survival: Paul Uglum, Uglum Consulting

9:15 - 9:45 am

  Measurement of Surface Free Energy: Art Kasson, Kruss

9:45- 10:15 am

  Advanement of HMI Capacitive Touch and Backlighting in Plastics: Scott Tacosik, Kurz Transfer Products

10:15- 10:30 am

  BREAK  (Salons 1-5 - Supplier Trade Fair)

DECORATING (Salon 6 Ballroom)

 10:30 -11:00 am

 Digital Printing Technologies for Plastics – Focus on Color Inkjet and Laser  Marking:    PresenterScott R. Sabreen, The Sabreen Group Inc.

 11 - 11:30 am 

 Robotics in Pad Printing: Presenter:Micah Sweet, Diversified Printing Techniques

  11:30 - 12 pm

 Digital Inkjet Coatings Open New Doors:
 Presenter: Simon Kew, Alchemie Technology

ASSEMBLY  (Meeting Rooms: Mustang/Quarter/Palomino)

 10:30 - 11:00 am

 Methods of Polymer Weld Quality Evaluation; PresenterMiranda Marcus EWI

 11 - 11:30 am

  Cost Saving Opportunities via Electromagmetic Joining;
   Presenter: Steve Chookazian, Emabond

  11:30 - 12 pm

  New Laser Welding Technologies for Clear-to-Clear Welds;
   Presenter: Alex Savitski, Dukane

IN-MOLD LABELING (IML)  Meeting Rooms (Saddle/Highland/Morgan)

  10;30 - 11:00 am

 "Speed to Market", In-Mold Labels via Digital Printing; 
 Presenter:  Jim Murphy, Xeikon

  11 - 11:30 am

  Creating Supply Chain Value Through HP Digital Printing: Aaron Sniker, HP Indigo Labels & Packaging | North America

  11:30 - 12 pm

  Packaging Trends & Opportunities in the Cannabis Industry,
    Presenter: Bill Ludlow, CRATIV packaging

 IN-MOLD DECORATING (IMD) Meeting Rooms (Carothers)

  10:30 - 11:00 am

 UV LED for IML & IMD - Competing Today while Preparing for Tomorrow:  Presenter Jennifer Heathcote, Eminence UV

 11 - 11:30 am

  Pellets to Product-Manufacturing in the Mold - PresenterJohn Berg, Sussex IM

  11:30 - 12 pm

 In mold Electronics approaches and challenges; Presenter: Keith Davis, Tapecon

12:00 - 1:30pm  SUPPLIER TRADE FAIR & LUNCH (Salons 1 - 5)

  GENERAL SESSION - OPEN TO ALL ATTENDEES (Salon 6)
 

  1:30 - 2:00 pm

  Conversion from Analog to Digital Printing Technology
    Presenter: Julian Joffe, Engineered Printing Solutions

  2:00 - 2:30 pm

  Adhesives for Bio-Plastic – Treva™: 
   Presenter: Zachary Sayah, Henkel Corporation

 CONURRENT IMDA SYMPOSIUM & TOPCON WORKSHOPS: ATTENDEES ABLE TO ATTEND ANY WORKSHOP PER SESSION

  The workshops are concurrent open-ended sessions that discuss specific topics related to IML Packaging, IMD Durable Parts or Plastics Decorating & Assembly. The workshop leaders, who guide the discussions, are experts in their respective fields.Each workshop is limited to 25 attendees to allow for ease of discussion.

  You have the opportunity to attend any four of the workshops offered over the 2 days.
  Attendees must sign-up for preferred workshops at time of registration. “First Come, First Served”
  Note:
 we reserve the right to assign attendees per availability and handle requests in order of receipt.

  SESSION 1   (2:45 - 3:30pm     
 IML/IMD WORKSHOPS

1:1

  IMD Vs Heat Transfer: Facilitator: Allan Quimby, Kurz

1:2

  Integration Through Digital Water Marking: Facilitator Bob Travis, Inkworks Printing

1:3

  Thin Wall Packaging IML Applications & Trouble Shooting;
  Facilitators:  Derek Williams, CBW;  Taras Konowal, MRG

1-4

  IME in Practice;  Facilitator Marshall Paterson, Advanced Decorative

 DECORATING & ASSEMBLY WORKSHOPS
1-5

  Variable Data Technologies for Plastics-Digital Inkjet vs Laser Marking;
   Leaders: Faycal Benayad- Cherif, FOBA Laser; Chris DeMell, ITW Industrial Decorating  Solutions

1-6

 Matching the Best Assembly/Joining Process for the Application:
  Leaders: Ken Holt, Dukane; Chris Hartlage, Emerson-Branson, Steve Chookazian, Emabond

1-7

 Choosing the best Surface Treatment Technology for Decorating and Joining; Leaders: Wilson Lee, Eneron; Scott Sabreen, The Sabreen Group

1-8

  Hot Stamping/Heat Transfers-Latest on Tooling, Dies, Digital Transfers, & Design; Leaders; Eric Steinwachs, CDigital, Bill Morey, Schwerdtle Hot Stamping

    SESSION 2  (3:45 - 4:30PM)
  IML/IMD WORKSHOPS
2-1

  IMD vs Heat Transfer; Facilitator;  Allan Quimby, Kurz 

2-2

  Integration through Digital Water Marking; Facilitator Bob Travis, InkWorks Printing

2-3

  Thin-wall Packaging IML Applications & Trouble Shooting;  Facilitators:
   Derek Williams CBW; Taras Konowal, MGR.

2-4

  IME in Practice; Facilitator Marshall Paterson Advanced Decorative

  DECORATING & ASSEMBLY WORKSHOPS
2-5   Adhesives for Difficult plastics (Bioplastics, Recycled Plastics and More); Leader;
  Zachary Sayah Henkel Corporation

  Sponsored by RadTech North America
2-6

  Best Curing Technologies for Plastics Applications: UV, UV-LED AND EB Curing:
   Leaders: Phill Abell & Eileen Weber, Re Spot Paint & Varnish; Chris Brandl, Heraeus     Noblelight 

2-7

  Choosing the best Options for Difficult Appearances-Metalic, Piano Black & Clear Coatings;  Leader; Paul Uglum, Uglum Consulting; Mihael Brazil, Vergason Technologies

2-8   Solutions for Joining with Decorated Assemblies (Eliminate Damaged Parts): 
  Leaders; Alex Savitski, Dukane; Miranda Marcus EWI
 
        ALL ATTENDEES - SUPPLIER TRADE FAIR & NETTINGWORKING RECEPTION (Salons 1-5)
  4:30 - 6:30 pm  - NETWORKING RECEPTION AND SUPPLIER TRADE FAIR

 

   6:30-10:00pm -   IMDA AWARDS DINNER - Ticket Required:  Room - Carothers
            NETWORKING WITH THE EXPERTS IN IML and IMD at THE SYMPOSIUM DINNER
           ALONG WITH  THE  IMDA AWARDS PRESENTATION  

DAY TWO - TUESDAY, JUNE 4, 2019

        7:30 - 8:30 am      Continental Breakfast, Supplier Trade Fair  (Salons 1-5)

CONCURRENT BREAKOUT SESSIONS - OPEN TO ALL ATTENDEES

     DECORATING & ASSEMBLY (Meeting Rooms: Mustang/Quarter/Palomino)

8:30 - 9 am

    Advances in Innovative Coatings for Plastics: Presenters: Diane Marret, Red Spot Paint and Varnish Co.

9 - 9:30 am

Applications for Clean Joining Technologies, Presenter; Sean Spellman, Emerson Automation Solutions.

 9:30 -10:00 am

  Fixtureless Laser Making Cuts Tooling Costs: Presenter; Faycal Benayad-Cherif FOBA Laser

            IN-MOLD LABELING (IML) AND IN-MOLD DECORATING (IMD) 
           (Meeting Rooms: Saddle/Highland / Morgan) 

8:30- 9am

   Simulforming: A Unique Hybrid IMD Process; Presenter; Gary Hallam, Eimo Technologies

9-9:30 am

   "OBJECTS of DESIRE"Presenter; Marshall Paterson, Advanced Decorative

9:30-10am

  NOVEL NANO-ENGRAVING FOR SECURE AND SUSTAINABLE BRANDING: 
      Presenter; Veronica Savu, Morphotonix

10 - 10:15am

    BREAK (Salons 1-5)

CONCURRENT IMDA SYMPOSIUM & TOPCON WORKSHOPS -
ATTENDEES ABLE TO ATTEND ANY WORKSHOP EACH SESSION

         SESSION 3  (10:15 - 11am

      IML/IMD WORKSHOPS

3-1

   IMD vs Heat Transfer: Facilitator: Allan Quimby, Kurz

3-2    Integration Through Digital Water Marking; Facilitator Bob Travis, InkWorks Printing
3-3    Thin-Wall Packaging IML Applications and Trouble Shooting; Facilitators:
  Derek Williams, CBW and Taras Konowal, MRG
3-4  IME in Practice; Facilitator Marshall Paterson, Advanced Decorative
      DECORATING and ASSEMBLY WORKSHOPS
3-5

 Variable Data Technologies for Plastics- Digital Inkjet vs. Laser Marking: 
  Leaders:  Faycal Benayad-Cherif, FOBA Laser; Chris DeMell, ITW Industrial Decorating Solutions

3-6

Matching the Best Assembly/Joining Process for the Application: Leaders; Ken Holt, Dukane; Chris Hartlage, Emerson-Branson, Steve Chookazian, Emabond

3-7

 Choosing the Best Surface Treatment Technology for Decorating and Joining; Leaders; Wilson Lee, Enercon; Scott Sabreen, The Sabreen Group

3-8

  Hot Stamping/Heat Transfers - Latest on Tooling, Dies, Digital Transfers and Design: Leaders; Eric Steinwachs, CDig-ital, Bill Morey, Schwerdtle Hot Stamping

          SESSION 4 (11:15 - 12 pm)
        IML/IMD WORKSHOPS
4-1   IMD vs Heat Transfer: Facilitator: Allan Quimby, Kurz
4-2     Integration Through Digital Water Marking; Facilitator Bob Travis, InkWorks Printing
4-3    Thin-Wall Packaging IML Applications and Trouble Shooting; Facilitators:
  Derek Williams, CBW and Taras Konowal, MRG
4-4    IME in Practice; Facilitator Marshall Paterson, Advanced Decorative
         DECORATING and ASSEMBLY WORKSHOPS
4-5  Adhesives for Difficult Plastics (Bioplastics, Recycled Plastics and Mor):  Leader;
  Zachary Sayah, Henkel Corporation
4-6   BestCuring Technologies for Plastics Applications: UV, UV-Led and EB Curing:
  Leaders: Phil Abell and Eileen Weber, Red Spot Paint & Varnish; Chris Brandl, Heraeus Noblelight
 Sponsored by RadTech North America
4-7   Choosing the best Options for Difficult Appearances-Metalic, Piano Black & Clear Coatings; Leaders; Paul Uglum, Consulting; Michael Brazil, Vergason Technologies
4-8   Solutions for Joining with Decorated Assemblies (Eliminate Damaged Parts): 
  Leaders: Alex Savitski, Dukane Miranda Marcus, EWI
EVENT CONCLUDED - THANK YOU FOR JOINING US! 
Cleanup of Trade Fair and all other areas need to be completed by 1:00pm